Bizi Arayın: +90 (332) 816 17 10

FIAT

banner

Fiat 1899 yılında Torino’da kurulmuştur. Kurucusu Giovanni Angelli’dir. (F)abbrica (I)taliana (A)utomobili (T)orino kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Genel merkezi İtalya’dır. Fabrikamızda bu markaya uygun olarak aktarma organları, arka düzen, debriyaj, egzoz, fren, havalandırma, kaporta, motor ve aynı zamanda ön düzen parçaları üretilmektedir.

Fiat Hakkında

Fiat SpA, fiat grubu olarak da bilinmektedir. Otomobil üreticisi, finansal ve ayrıca endüstriyel bir gruptur. 11 Temmuz 1899 yılında kurulmuş olan bu fabrika ismini Fabbrica Italiana Automobili Torino kelimelerinin baş harflerinden almıştır. 1899 yılında 3½ beygir gücü ile üretime başlamıştır. Ayrıca aynı yıllarda modern otomobil üretim endüstrisinin doğuşuna tanıklık etmiştir. Bünyesinde çeşitli markaları barındırmaktadır. Dünyanın en büyük otomobil ve aynı zamanda endüstriyel grupları arasında yer alır.

Fiat tarafından üretilen ve seçkin bir tüketici grubuna hitap eden otomobiller hem İtalya’da hem de yurt dışında oldukça hızlı bir şekilde popüler olmuştur. Çok kısa bir süre sonra ise Fiat sektörün liderlerinden bir tanesi haline gelmiştir.

Tarihi

1899 yılının yaz aylarında Turin’de bulunan ve İtalya’nın tek otomobil fabrikası olan Fiat toplamda 150 işçiyle sadece 24 otomobil üretmiştir. Günümüzde 7 fabrikası, 50.000’den fazla çalışanıyla bugün en büyük otomobil üreticilerinden biridir.

1909 yılında Birleşik Devletler’de fabrika kurarak özel otomobillerin yanı sıra kamyonet, traktör,  tren, gemi ve hatta uçak motorları üretimi yapmıştır. 1922 yılında sayıları sürekli artış gösteren tüketiciler için de uygun fiyata sahip ürünler üretmeye yönelen bir marka olma yolunda ilk adımlarını atmıştır. 1950’li yılların ortalarında milyonlarca küçük Fiat modelinin seri üretimi yapılmıştır. Bu sayede marka İtalyan ekonomi mucizesinin sembolü haline geldi.

Fiat Bünyesinde Markalar

Fiat bünyesinde bulunan markalar aşağıdaki gibidir:

  • Lancia: Vincenzo Lancia tarafından 1906 yılında kurulmuştur. İtalyan otomobil üreticilerinden bir tanesidir. 1969 yılından itibaren Fiat grubunun bir parçasıdır.
  • Alfa Romeo: 1910 yılında İtalya’nın Milano şehrinde aristokrat bir aile tarafından kurulmuştur. Otomobil üretici olan bir firmadır. 1960’lı yıllarda Avrupa’da oldukça popüler bir marka haline gelmiştir. Ürettiği spor model otomobillerin yanı sıra ilk yıllarda kamyon, minibüs gibi çeşitli vasıtaları üretmiştir. Bir süre sonra sadece binek otomobil üretmeye karar vermiştir. 1986 yılında ise Fiat grubuna katılmıştır.
  • Maserati: Yarış ve spor arabaları ile ünlü olan İtalyan otomobil üreticisidir. 1914 yılında Bologna’da kurulmuştur. Ferrari ile ortak olan bu firma maddi sıkıntılar sonucu kapanmıştır. Daha sonra 1993 yılında Fiat tarafından satın alınarak tekrar üretime geçmiştir.
  • Chrysler: 1925 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuştur. Sonraki yıllarda Dodge markasını satın alarak 1930’larda Amerika’nın en geniş servis ağına sahip olan markası haline gelmiştir. Detroit, Michigan merkezlidir.
  • Dodge: Horace Dodge ve John Dodge kardeşler tarafından kurulmuştur. İlk kurulduğu zaman Fort Model T için parça üretmiştir. Genel merkezi Amerika Birleşik Devletleri’dir. Otomobil üretimine başladıktan sonra 1914 – 1927 yılları arasında Dodge Brothers Motor Vehicle Company ismini kullanmıştır. 1928 yılında Chrysler A.Ş. tarafından satın alınmıştır.
  • Jeep: 1943 yılında Toledo, Ohio, Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuştur. Dünya çapında hizmet veren bir otomotiv firmasıdır. Fiat bünyesindeki markalardan bir tanesidir.
  • Yamaha Motor Company: Japon motorlu taşıt üreticisidir. 1995 yılının Temmuz ayında kurulmuştur. Dünya’nın en büyük motosiklet üreticisi durumdadır. Ayrıca ürettiği diğer motorlu araçlar arazi araçları, bot ve yatlardır.
  • Iveco: 1975 yılında kurulan ve merkezi Torino, İtalya olan bir firmadır. Kamyon, otobüs ve aynı zamanda dizel motor üreticisidir. İsmi Industrial Vehicle Corporation’ın kısaltılması ile ortaya çıkmıştır.

Markalar referans amaçlı gösterilmiştir. Orijinal ürün olduğu anlamına gelmez.